Translate

poniedziałek, 24 września 2012

Jak zrobić aplikację - tutorial

Wiem że dla jednych to banalna sprawa ale są też tacy którzy zaczynają przygodę z szyciem i wiele razy dostawałam maile z różnymi pytaniami nt robienia aplikacji.
Jedno z częściej zadawanych pytań:

- czy potrzebny jest specjalny ścieg w maszynie?
odp.: absolutnie nie, to zwykły zygzak ustawiony bardzo ciasno. Na każdej maszynie mającej zwykły zygzak możecie zrobić aplikację.
A jak ją zrobić mam nadzieję uda mi się pokazać krok po kroku.

Trudność aplikacji ustalacie sami. Im więcej części tym oczywiście aplikacja trudniejsza. Ważne aby był to obrazek który można wydrukować, wyciąć i porozdzielać na poszczególne kolory. Tu przykładem będzie aplikacja z mojego ost mt 225

1. Krok pierwszy to wydrukowanie obrazka który mamy przerobić na aplikację.
2. Wycinam poszczególne części, starając się aby każdy poszczególny kolor jaki będzie na aplikacji był wycięty osobno. Powstają nam małe puzzle ;)

3. Każdą z tych części przerysowuję na tkaninę i wycinam. Teraz każdą z tych wyciętych części aby ułatwić nam przyszywanie przyklejam na brzegach taśmą termo która ma klej z obu stron i świetnie przymocowuje aplikację na swoim miejscu, Ewentualnie używam flizeliny dwustronnej z klejem

4. Kiedy poszczególne części układanki są już przymocowane na swoim miejscu, koniecznie podklejamy spód flizeliną. Ja używam dosyć sztywnej i mocnej o gramaturze 36g/m2. Potrzebna jest ona po to aby podczas naszywania spodnia tkanina (w tym wypadku sztruks) nie marszczyła i nie falowała.
5. Przyprasowuję średnio nagrzanym żelazkiem, zaczynając od środka i kierując się nim do zewnętrznej.
6. Po przygotowaniu aplikacji co zazwyczaj trwa najdłużej zaczynam jej naszywanie. Najlepsza w tym celu jest plastikowa, przezroczysta stopka która pozwala nam dokładnie widzieć brzeg naszywanej aplikacji. Ale spokojnie :) każdą inną do szycia też dacie radę. Ważne też aby igła była cienka (używam 70-tki)
7. Szyję na Janome 525s i do aplikacji używam takiego oto ustawienia (maksymalnie ciasny ścieg o średniej szerokości)
8. I naszywamy :) Ważne aby szyjąc pilnować aby ścieg był zawsze prostopadły do brzegu naszywanej aplikacji. Nie spieszcie się na początek
9. Po naszyciu aplikacji wytarguję/wycinam flizelinę którą przyprasowaliśmy na początku. W przypadku nosidła panel byłby za sztywny.
10. I to wszystko, a poniżej gotowa aplikacja - wycięta, naklejona, naszyta i voilà.Oczywiście aplikacja może mieć dużo mniej części, kolorów, może być jednokolorowa co znacznie skróci czas przygotowywania.

W identyczny sposób zrobiłam niedawno poszewkę na jasiek z bawełny w malusieńkie różyczki jaką mamy w sklepie oraz z gotowych aplikacji różanych 
Gotowa aplikacja została przyklejona i naszyta różnymi kolorami nici które pasowały do aplikacji


Powodzenia !!!
:)
12 komentarzy:

 1. rewelacyjna nauka szycia aplikacji dziękuję! na pewno skorzystam z rad!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się i mam nadzieję że w miarę jasno to opisałam bo ja jestem mistrzem w robieniu masła maślanego :))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie objaśnione i co ważniejsze prosto!! :))) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Wczoraj mi zablokowało gmaila i blog , to pisze znów . Czyli to wystarcza podklejenie i obszycie . Ja do tej pory nie podklejałam , podkładałam motyw z zapasem , stębnowałam i obrabiałam . Jak za pierwszym razem obrąbiłam tylko to mi motyw z nitek wyszedł , teraz też dostałam torebkę z aplikacją tylko obstębnowaną i naszytą na to tasiemką i materiał wyszedł ;( . Jak robisz twoim sposobem nie było takich sygnałów ? Bo przecież nosidła bardzo pracują , więc trzeba mieć dobry sposób.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli coś się wysnuwa z aplikacji oznacza najprawdopodobniej że ścieg nie był zbyt gęsty. Jeśli jest maksymalnie gęsty, wystarczająco szeroki i szyte dokładnie po brzegu to nie ma prawa się nic wysnuć.
  W tej metodzie dodatkowo przez to że brzegi są podklejone taśmą są one wzmocnione roztopionym pod wpływem ciepła klejem.

  OdpowiedzUsuń
 6. dokładnie po brzegu tzn, cała nitka jest po stronie aplikacji . tak że z jednej igła uderza w aplikację a t drugiej na granicy aplikacji i tła/materiału.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli bardzo dobrze :) To może ścieg jest albo za wąski że brzeg ucieka z niego albo za rzadki. Musi być tak gęsty aby pod żadnym pozorem między nitkami ściegu nie prześwitywał brzeg aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. super, bardzo się cieszę , że napisałaś ten post, bo ostatnio postanowiłam nauczyć się porządnie robic aplikacje, a nosidło mnie powaliło , jest prześliczne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Stawiam pierwsze kroki z Łucznikiem 834 i nosidło mnie powaliło na kolana. Przesliczne.

  OdpowiedzUsuń
 10. a co jak robię aplikację na poduszce i nie chcę jej mieć zbyt sztywnej w miejscu aplikacji, czy koniecznie muszę podklejać flizeliną materiał "główny" ?
  ja raczej myślę o prostej aplikacji :) raczkuję w porównaniu do Ciebie

  jeśli mogę to odpowiedź poprosze na email 27zima.blog@gmail.com

  dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za ten post, szukałam czegoś o robieniu aplikacji i trafiłam na niego:)
  Teraz już powinno mi się udać.

  OdpowiedzUsuń